Skip to main content

Lucinka Čechová

Lucinka se narodila v dubnu 2013 akutním císařským řezem v 39. týdnu bezproblémového těhotenství a ihned po porodu musela být resuscitována. Poté následovala řízená hypotermie, ale k nevratnému poškození mozku nedostatkem kyslíku stejně došlo. Lucinčina diagnóza zní dětská mozková obrna, smíšená forma, převážně dystonicko-dyskinetická. Znamená to, že se hýbe, ale víceméně mimovolně, neumí pohyb správně zkoordinovat a zacílit, neudrží rovnováhu.

Už od porodnice s Lucinkou pravidelně cvičíme reflexní lokomoci podle Vojty a postupně zkoušíme doplnit rehabilitaci o další metody včetně hipoterapie, canisterapie, Feldenkrais MBS, ergoterapie a muzikoterapie. Jezdíme na rehabilitační pobyty placené pojišťovnou i samoplátecké, navštěvujeme logopedii. Lucinka se umí otočit ze zad na bříško a zpět. Bez opory neumí sedět ani stát, neleze, pokouší se plazit. Sama se nenají a nenapije, snadno se leká rychlejších pohybů a nečekaných zvuků. Lucinka dobře rozumí, ale téměř nemluví. Jsme vděční, že začala spolehlivě používat JO a NE, našla si pár svých výrazů a občas se jí podaří první slabiky slov. Moc ráda se směje, sleduje všechno nové, miluje děti, už i zvířátka, jezdí s rodinou na výlety a za kamarády. Od září nastoupila do první třídy ZŠ Credo v Olomouci.

Lucinka ke svému životu a pokroku potřebuje intenzívní rehabilitaci a hodně kompenzačních pomůcek. Na výlety na kole jezdíme se speciálním cyklovozíkem, na hřiště jezdíme na speciální tříkolce a chůzi trénujeme v chodítku. Neustále se Lucince snažíme přiblížit svět zdravých dětí a věříme, že veškeré cvičení a intenzivní péče přispěje k dalšímu pokroku.

Samozřejmě se snažíme využívat péči a pomůcky, které hradí zdravotní pojišťovna, ale bohužel je mnoho těch, které musíme platit zcela nebo z velké části sami. Děkujeme všem, kteří naši Lucinku podporujete a pomáháte nám tak zajistit co nejlepší podmínky pro její fyzický i psychický rozvoj.

 Prostředky na pomoc Lucince zasílejte na: